Dziś godzina rozmiar tekstu: - A + Mapa Strony  |  Kontakt

ue-btn1
GODOW banerek www1

gminazenergia

Turystyczny Portal Mapowy

Turystyczny Portal Mapowy

nasi-lokalni-tworcy

mieszkancy50

poprzednim miesiącu październik 2019 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 40 1 2 3 4 5 6
week 41 7 8 9 10 11 12 13
week 42 14 15 16 17 18 19 20
week 43 21 22 23 24 25 26 27
week 44 28 29 30 31

Informacja o języku migowym w Urzędzie Gminy Godów

Zobacz więcej >>

Statystyki:
Odwiedziny dziś:74
Odwiedziny wczoraj:261
W ostatnim tygodniu:994
W ostatnim miesiącu:3903
Wszystkich odwiedzin:819191

Artykuły

Honorowi obywatele


KS. INFUŁAT PAWEŁ PYRCHAŁA


ks. Paweł Pyrchała

Tytuł honorowego obywatela został przyznany w drodze uchwały nr XXIII/161/97 Rady Gminy Godów z dnia 30 lipca 1997 r.

Urodził się 12 sierpnia 1932 r. w Dortmundzie w rodzinie górniczej. W 1943 wysłany przez rodziców z bombardowanego Zagłębia Ruhry do rodziny w Skrzyszowie. W 1952 wstąpił do Wyższego Seminarium Śląska Opolskiego w Nysie (wydział Filozofii i Teologii), który ukończył w 1957. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 czerwca 1957. W latach 1957-1963 pracował jako wikary i administrator w parafiach św. Barbary w Bytomiu i Ducha Świętego w Zabrzu. 18 marca 1976 został mianowany proboszczem parafii św. Józefa w Zabrzu. 25 sierpnia 2005 r. przeszedł na emeryturę zostając jednocześnie księdzem rezydentem w zabrzańskiej parafii.

Po 13 XII 1981 był organizatorem ośrodka pomocy charytatywnej dla mieszkańców Zabrza, Bytomia, Gliwic i okolic oraz oddziału Komitetu Pomocy Internowanym, Uwięzionym i ich Rodzinom przy parafii św. Józefa; dzięki jego pośrednictwu w klasztorze Sióstr Miłosierdzia ukrywali się poszukiwani działacze „S”; sprawował funkcję opiekuna internowanych w Ośrodku Odosobnienia w Zabrzu-Zaborzu, przekazywał informacje na ich temat do Kurii w Opolu i do Episkopatu. W roku 1984 i 1985 zorganizował Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Gliwicach.

W diecezji opolskiej w latach 1976-1992 był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży żeńskiej i dziekanem rejonowym rejonu gliwickiego, kierował także diecezjalnym referatem duszpasterskim. W 1992 został dyrektorem wydziału duszpasterskiego nowo utworzonej diecezji gliwickiej. W 1983 został prałatem, a w 1993 obdarzony godnością infułata.

Jest jednym z głównych bohaterów filmu dokumentalnego „Oberschlesien - kołocz na droga” w reżyserii Michała Majerskiego.

Źródło: http://swjozef.zabrze.pl, http://prepedia.wikia.com i http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl

  


 

 ___________________________________________________________________
 
 

FRANCISZEK PIECZKA
 

Franciszek Pieczka

Tytuł honorowego obywatela został przyznany w drodze uchwały nr XIX/165/08 Rady Gminy Godów z dnia 26 czerwca 2008 r.

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie. Tutaj się wychował i kształcił, poznając kulturę, historię i ciężką pracę ludzi naszego regionu.

Od najmłodszych lat przejawiał zdolności aktorskie, organizując dla godowskiego środowiska życie kulturalne poprzez małe formy teatralne. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jego debiut teatralny odbył się w styczniu 1954 r.

Życie aktora zmusiło go do poszukiwań stałego miejsca zamieszkania. Mimo tego nigdy nie zapomniał i nie odcinał się od swojego pochodzenia. Jego wielkie role teatralne i filmowe oraz sukcesy utożsamiane są z jego pochodzeniem, wartościami wychowawczymi i kulturalnymi naszej gminy. Dowodem przywiązania do naszego regionu są jego częste odwiedziny i kontakty oraz zainteresowanie przemianami gospodarczymi i społecznymi.

Franciszek Pieczka swoją pracą i wybitnym talentem promuje nasza gminę nie tylko w kraju. Zasłużył więc na miano Honorowego Obywatela Gminy Godów.

 

 

 
 ___________________________________________________________________

 

MARIAN DZIĘDZIEL


Marian DziedzielTytuł honorowego obywatela został przyznany w drodze uchwały nr XXIX/277/09 Rady Gminy Godów z dnia 01 czerwca 2009 r.

Marian Dziędziel urodził się 05 sierpnia 1947 r. w Gołkowicach. Pochodzi z tradycyjnej śląskiej rodziny. Dzięki ojcu pokochał literaturę i teatr.

Studia ukończył na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie w 1969 r., do których zachęcał go przyjaciel z Liceum im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl, Andrzej Dragon.

Na stałe związał się z Teatrem Słowackiego w Krakowie. Od wielu lat gra w filmie, telewizji i teatrze. W swoim dorobku ma wiele wyrazistych ról, za które otrzymał liczne nagrody (link).

W 1983 r. został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Jako rodowity Ślązak często pojawiał się w filmach opowiadających o tym regionie.

Dowodem przywiązania do naszego regionu są jego częste odwiedziny i kontakty, zwłaszcza z najbliższą rodziną. Nigdy nie zapomniał o znajomych ani o sąsiadach.

Marian Dziędziel swoją pracą i talentem promuje naszą gminę. Otrzymał więc miano Honorowego Obywatela Gminy Godów.

 

 

 
___________________________________________________________________

 

KRYSTIAN TESARCZYK

TesarczykW dniu 26 kwietnia 2012 r. w drodze uchwały nr XVIII/138/12 Rady Gminy Godów nadano Panu Krystianowi Tesarczykowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Godów.

Krystian Tesarczyk urodził się w Łaziskach w 1956 roku w rodzinie muzyków. Od najmłodszych lat fascynowała go muzyka jazzowa, której  poświęcił  większość swojego życia. W latach młodości grał w różnych zespołach o różnym formacie. Ponad 33 lata temu wyjechał do Finlandii, gdzie mógł spełnić swoje marzenia z lat młodości i grać to co zawsze kochał - muzykę bigbandową, wzorując się na orkiestrach amerykańskich z lat 30-tych i 40- tych.

Od 25-lat jest nauczycielem muzyki w Mikkeli Open College, gdzie na przestrzeni lat  zbudował takie formacje jak Rantakyla big band, Tesar jazz band, Nova Singers czy Mondetta.

Wszystkie działają do dziś dając możliwość zapoznania się i grania  muzyki od jazzowej po klasyczna bez względu na wiek. Uczy również gry na flecie, klarnecie i saksofonie.

Z orkiestrami które sam stworzył występował w Ameryce, Azji, Afryce i wielu krajach Europy. Udało mu się grać z muzykami jazzowymi o międzynarodowej renomie.

Bardzo lubi jednak grać dla obywateli swojego pięknego miasta Mikkeli. W ten sposób stara się wyrazić swoja wdzięczność za przyjacielskość i za zaufanie którym  obdarzyła go społeczność tego  północnego kraju jakim jest Finlandia, która stała się jego drugim domem.

Jest aktywnym organizatorem życia muzycznego w swoim Mikkeli. Finowie doceniając wysiłek Krystiana Tesarczyka przyznali mu na przestrzeni lat wiele nagród i wyróżnień, między innymi:

•    w 1993 nagroda Wydziału Kultury okręgu Mikkeli,

•    w 1997 nadano mu tytuł Człowieka Roku,

•    w 2003 otrzymał nagrodę kultury miasta Mikkeli

•    w 2011 został uhonorowany prestiżową nagrodą Art Education.

 

Wybitny jazzman zmarł 13 maja 2017 r. w wieku 61 lat. Jego pogrzeb odbył się 27 maja w Finlandii.
___________________________________________________________________ZBIGNIEW WODECKI

Zbigniew Wodecki2017W dniu 26 kwietnia 2012 r. w drodze uchwały nr XVIII/139/12 Rady Gminy Godów nadano Panu Zbigniewowi Wodeckiemiu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Godów.

Zbigniew Wodecki rozpoczął swą przygodę z muzyką już w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, Zygmuntem Koniecznym, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej.

Jako wokalista zadebiutował w latach 70-ych. Wszyscy znamy jego niezapomniane przeboje "Chałupy", "Zacznij od Bacha", „Izolda” czy "Pszczółka Maja". Laureat wielu konkursów i festiwali. Instrumentalista, kompozytor, aranżer.

Sam o sobie mówi, że jest "śpiewającym muzykiem". Lista jego osiągnięć muzycznych jest bardzo długa a przecież ciągle nie zamknięta! W ubiegłym roku wydał kolejną płytę „platyNOWA,

Marzy także o lansowaniu młodych, zdolnych ludzi, których kreowałby na prawdziwe gwiazdy. Był gospodarzem telewizyjnego programu muzycznego TVN "Droga do gwiazd"., „ Twoja droga do gwiazd” oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”.

 

8 maja 2017 r., wskutek komplikacji po wszczepieniu pomostowania aortalno-wieńcowego, artysta przeszedł udar mózgu. Od tamtej pory przebywał w śpiączce, w tym czasie zachorował także na zapalenie płuc. Zmarł 22 maja 2017 r. w szpitalu MSWiA w Warszawie, w wieku 67 lat. 

 

 

 


___________________________________________________________________


 

MARIAN HUDEK


HudekUchwałą Nr XXXIV/256/13 Rady Gminy Godów z dnia 03 czerwca 2013 r. w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Godów, tytuł ten otrzymał Pan Marian Hudek.

Marian Hudek - alpinista, himalaista, podróżnik. Pochodzi z Podbucza, aktualnie mieszka w Jastrzębiu-Zdroju, jest prywatnym przedsiębiorcą.
Pan Marian Hudek do ukończenia 23 roku życia był mieszkańcem Podbucza, a w latach następnych do 1995 roku mieszkał w Godowie. W latach 80-tych prowadził drużynę harcerską działającą przy Szkole w Godowie. W wybudowanym przez Niego domu w Podbuczu mieści się obecnie Kaplica pw. Miłosierdzia Bożego. Ufundował też krzyż przy Kaplicy, który został poświęcony w 2005 r. 

Jego fascynacja górami rozpoczęła się w czasie obozów harcerskich w Bierach, organizowanych przez Hufiec Gminy Godów. Swoją pasję z górami rozpoczął w wieku 30 lat, wędrując po Tatrach. Od 2007 roku jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Jastrzębiu-Zdroju. Jako dwudziesty Polak zdobył Mount Everest (maj 2007), z czego jako siódmy granią północno-wschodnią. Wśród jego osiągnięć jest również inny ośmiotysięcznik – Czo Oju oraz Korona Ziemi (24 maja 2010 - jako dziewiąty polski zdobywca). Zdobył najwyższy szczyt świata i jest w ścisłej czołówce polskich himalaistów. Osiągnięcia Pana Mariana Hudka - zdobycie najwyższych szczytów górskich - zasługują na duże uznanie. 

Zorganizował wiele wystaw oraz prelekcji z górskich wypraw, w których licznie uczestniczyli mieszkańcy gminy Godów. Przekazał dla tutejszego urzędu gminy kawałki skał przywiezione ze zdobytych szczytów. W udzielanych wywiadach podkreśla swoje przywiązanie do naszej gminy, co z pewnością ma wpływ na jej promowanie.

___________________________________________________________________
JÓZEF MUSIOŁ

musiolW dniu 03 czerwca 2013 r. uchwałą nr XXXIV/257/13 Rady Gminy Godów został nadany Panu Józefowi Musioł tytuł Honorowego Obywatela Gminy Godów.

Józef Musioł - nauczyciel, prawnik, publicysta, pisarz, sędzia działacz społeczny, twórca teatru faktu, Ślązak z dziada pradziada, nazywany tez ambasadorem Śląska w Warszawie, urodził się w Połomi 9 stycznia 1933 r w rodzinie o powstańczych i niepodległościowych tradycjach.
W 1948 r. ukończył Szkolę Podstawową w Moszczenicy, a 1951 I Liceum Ogólnokształcące w Wodzisławiu Śl., po czym do 1953 r. pracował jako nauczyciel w szkole w Kokoszycach, a następnie w Bełsznicy. W 1953 r. rozpoczął studia na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, które ukończył w 1957 r. Po studiach, mimo możliwości pozostania w Belgii wrócił na Śląsk do pracy w sądownictwie. Przeszedł wszystkie szczeble od aplikanta (Wodzisław, Rybnik), asesora, sędziego Sądu Powiatowego (Rybnik), Sądu Wojewódzkiego w Katowicach do Sądu Najwyższego, mimo iż nie należał do PZPRu. W międzyczasie przez dwa lata był delegowany przez Stronnictwo Demokratyczne do pełnienia obowiązków zastępcy Przewodniczącego MRN i wtedy brał skuteczny udział w dokończeniu budowy Teatru Ziemi Rybnickiej, współtworzył i przewodniczył komitetowi Rybnickich Dni Literatury oraz stworzył i przez 10 lat prowadził jedyny tego rodzaju teatr faktu: Sąd Młodych przy TZR. Już wtedy uprawiał publicystykę pisząc o zapomnianych śląskich bohaterach oraz o zbrodniach hitlerowskich.
W Warszawie jako sędzia SN został delegowany do pełnienia funkcji z-cy dyrektora Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich, a później funkcji dyrektora. Łączył to wszystko z twórczością pisarską, w której tematyka historii Śląska zajmuje poczesne miejsce. Józef Musioł jest autorem przeszło 21 książek, setek artykułów, szkiców, recenzji, paru scenariuszy telewizyjnych, wypowiedzi autorskich w telewizji i radiu.
Józef Musioł jako pierwszy Ślązak w Warszawie stworzył Towarzystwo Przyjaciół Śląska, któremu przewodniczy przez blisko 25 lat. Towarzystwo promuje Śląsk, walczy z zafałszowywaniem obrazu Śląska i Ślązaków, sprowadza do stolicy śląskie zespoły ludowe. Ustanowił Doroczną Nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Śląska, której laureatami są wybitni Ślązacy. Józef Musioł angażuje się na wielu polach. Stworzył Stowarzyszenie Sędziów Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, od kilkunastu lat przewodniczy Radzie Programowej Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. St. Hadyny.
Mimo, że mieszka w Warszawie jest niezwykle silnie nadal związany ze Śląskiem, do którego powroty są częścią jego funkcjonowania, czy wręcz jego egzystencji. Szczególnie lubi swoje rodzinne strony, w tym Jastrzębie-Zdrój, Godów, Wodzisław Śl. i bywało, że świadczył jej pomoc w przeróżnej formie. Z miejscowościami obecnej Gminy Godów związał się tuż wojnie dzięki ojcu, który w Gołkowicach miał bliskich przyjaciół.
Fascynowała go też historia ludzi tej gminy. W wielu jego książkach dawał temu wyraz, np. w książce „Od Wallenroda do Kordiana. Dramatyczne Ślązaków wybory” duży rozdział pt. Pożegnanie poświęcił por. pil. Franciszkowi Surmie z Gołkowic. J. Musioł występował o upamiętnienie tego Bohatera. Wspólne starania zaowocowały tym, iż dzisiaj Gimnazjum w Gołkowicach ma go za swego patrona.
Józef Musioł ceni sobie wielce wyróżnienia nadane przez bliskie mu miasta: Jastrzębie-Zdrój, Pszów, czy Wodzisław Śl. Szczególnie ceni sobie zapraszanie go na coroczne Święto Dożynkowe Gminy Godów, w której odnajduje ogromne związanie z ta piękną i bliską mu Ziemią.

 

 ___________________________________________________________________

 

KS. WIESŁAW HUDEK

ks.  Wiesław HudekUchwałą nr XX/138/2016 Rady Gminy Godów z dnia 30 maja 2016 r.  nadano ks. Wiesławowi Hudkowi  tytuł Honorowego Obywatela Gminy Godów.

Ks. Wiesław Hudek - urodził się 27 lutego 1969 r. w Wodzisławiu Śl. Pochodzi z parafii w Skrzyszowie, a od roku 1983, gdy została utworzona parafia w Krostoszowicach, do tejże parafii. W Krostoszowicach znajdował się jego dom rodzinny, a swoje prymicje miał w sali gimnastycznej krostoszowickiej szkoły. Aktualnie mieszka w Żorach, gdzie pełni posługę w parafii pw. św. Brata Alberta.
Jest magistrem muzykologii (2001), doktorem teologii (2003). Jest wykładowcą liturgiki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, prowadzi też zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej dla organistów w Szkołach Muzycznych II stopnia w Katowicach i Rybniku. W latach 2003-2007 był dyrygentem chóru seminaryjnego w Katowicach, od 2003 roku jest przewodniczącym Komisji Muzyki Sakralnej Archidiecezji Katowickiej oraz duszpasterzem organistów, członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, członkiem jury festiwali muzyki religijnej, m.in. w Żorach, Gliwicach, Katowicach i Puławach.
Ks. Wiesław Hudek jest autorem kilku książek (w tym tomów poezji) oraz wielu artykułów naukowych i publicystycznych. Od roku 2007 współpracuje z Polskim Radiem Katowice oraz Radiem eM. Jest pomysłodawcą Żorskiego Festiwalu Twórczości Religijnej „Fide et Amore”, animatorem życia kulturalnego, a także założycielem grupy modlitewnej wpierającej ludzi chorujących na raka „Apostolstwo Zdrowia”. Od 2011 jest także asystentem kościelnym Polskiej Federcji Pueri Cantores.
Dzięki zaangażowaniu ks. Hudka, w 2015 r. zorganizowano w kościele w Skrzyszowie koncert zespołu Ensemble Chimerique na zakończenie  IX Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore.
Ks. Wiesław Hudek kilka razy brał udział w organizowanych w gminie Godów spotkaniach autorskich swoich książek.  W udzielanych wywiadach podkreśla swoje przywiązanie do naszej gminy, co z pewnością wpływa na jej promowanie, a jego znakomite osiągnięcia oraz życiowa postawa w pełni uzasadniają przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Godów.

 

 ___________________________________________________________________

 

HENRYK GRZONKA

 GrzonkaW dniu 22 czerwca 2017 r. w drodze uchwały nr XXXIV/237/2017 Rady Gminy Godów tytuł Honorowego Obywatela Gminy Godów nadano Panu Henrykowi Grzonce.


Henryk Grzonka urodził się w 1958 w Wodzisławiu Śląskim. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łaziskach (klasa 1965 – 1973). Od najmłodszych lat interesował się Śląskiem oraz sportem. Już w szkole podstawowej organizował konkursy wiedzy o Śląsku. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. został absolwentem Uniwersytetu Śląskiego. Za pracę magisterską dot. historii Śląska otrzymał Nagrodę Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego.
Przez ponad 30 lat był dziennikarzem Polskiego Radia Katowice. Przeszedł wszystkie szczeble kariery radiowej od stażysty do prezesa zarządu - redaktora naczelnego. Relacjonował sportowe wydarzenia w kraju i na świecie, w tym kilkakrotnie letnie i zimowe igrzyska olimpijskie.
Współtworzył audycje ,,Z mikrofonem po boiskach”, „Kronika Sportowa”, „Przy muzyce o sporcie”. Specjalizował się w szczególności sportem żużlowym, jest autorem pierwszej na świecie encyklopedii o  tym sporcie.
Na antenie radiowej zajmował się propagowaniem Śląska, był współautorem „Ligoniowego Radia” – audycji propagującej śląską kulturę, mowę i obyczaje, emitowanej w Polskim Radiu Katowice w latach 2006–2016. Z jego inicjatywy wzniesiono pomnik Stanisława Ligonia.
Henryk Grzonka od 1995 r. jest Członkiem Kapituły przyznającej tytuł Honorowego Ślązaka Roku. Otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (20l2). Wydał wiele publikacji książkowych, m.in. Polskie Radio Katowice 1927-2012, Antoni Woryna wspomnienie (Rybnik 2002).
Henryk Grzonka pamięta o swojej rodzinnej wsi. Dzięki niemu mieszkańcy całego Śląska mogli uczestniczyć w Pasterce transmitowanej przez Radio Katowice, zorganizował koncert organowy na zabytkowych organach w urokliwym kościółku w Łaziskach. Był jednym ze sponsorów płyty wydanej przez zespół ,,Kalina” pt.”Laziski pieśniczki”.

 Opublikowano: środa, 04, styczeń 2012 12:03
zmień wygląd:

logo-rodo
logo-jakosc-powietrza

Kontakt z Urzędem


Urząd Gminy Godów
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów

tel.: +48 32/ 476 50 65
tel./fax: +48 32/ 476 51 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Godziny urzędowania:
Pn: 7:00 – 17:00
Wt – Cz: 7:00 – 15:00
Pt 7:00 - 13:00

obywatel.gov.pl
Posterunek Policji
Planowane imprezy Relacje z imprez
Powrót do poprzedniej strony Powrót do góry strony Powrót do strony głównej transparent